Telefoane seniori: peste treapta asta nu primesti mai mult
La telefoanele pentru seniori, diagonala, greutatea si bateria nu urmeaza pretul.
Ce gasesti in pagina
- Zece telefoane pe care le poti cumpara azi
- Trei specificatii care nu se misca odata cu pretul
- Bateria: singura care merge invers
- Nu toate reclamatiile cantaresc la fel
- Telefoane seniori: smartphone sau telefon cu taste mari
- Ce te uiti, in ordine, cand telefonul e pentru un parinte
- Cum am ales produsele din articol
- Surse
La un telefon bun si ieftin pentru parinti — categoria pe care magazinele o numesc telefoane seniori — conteaza trei lucruri, in ordinea asta: un ecran pe care se citeste, o baterie care nu se descarca pana seara si o greutate care nu oboseste mana intr-o convorbire lunga. Din cele zece comparate, Samsung Galaxy A17 la intrarea in gama le are pe toate trei: Super AMOLED de 6,7 inch, 192 de grame, 5.000 mAh.
Partea surprinzatoare vine din masuratoare. Am luat 38 de telefoane aflate pe stoc sub treapta asta si am comparat cele trei specificatii cu pretul. Diagonala si greutatea nu se misca deloc, iar bateria merge invers: cu cat platesti mai mult, cu atat e mai mica. Cel mai scump telefon din articol, iPhone XR sus in gama, are cel mai mic ecran si cea mai mica baterie din toate zece.
Zece telefoane pe care le poti cumpara azi
POCO M3
- Ecran
- 6,53 inch
- Greutate
- 198 g
- Baterie
- 6.000 mAh
Dezavantaje
- Opriri bruste si telefoane care nu mai pornesc, semnalate de mai multi cumparatori
- Doar 4 GB memorie si 64 GB stocare
Cel mai ieftin din articol si, in acelasi timp, cel cu una dintre cele mai mari baterii: **6.000 mAh la prima parte a gamei.
Rezerva e serioasa si trebuie spusa intai. Mai multi recenzenti raporteaza opriri bruste si unitati care nu mai pornesc dupa cateva luni de folosire. Pentru un telefon care ajunge la un om in varsta, care nu poate duce singur aparatul la service, asta cantareste mai mult decat cei 6.000 mAh.
Ramane o alegere rezonabila daca bugetul se opreste ferm sub treapta asta si telefonul e pentru cineva care are pe cineva aproape sa il ajute daca se strica.
Samsung Galaxy A06
- Ecran
- 6,7 inch PLS
- Greutate
- 189 g
- Baterie
- 5.000 mAh
Avantaje
- Ecran de 6,7 inch, printre cele mai mari din articol
- Marca pe care multi parinti o recunosc
Dezavantaje
- Fara NFC, deci fara plata cu telefonul
- Ecran PLS, nu AMOLED
- Probleme de software pe unitatile aduse din import
Nu e o opinie a noastra, e ce au scris cumparatorii.
Are ecran de 6,7 inch jos in gama, adica aproape cel mai mare din articol, si 5.000 mAh. Cantareste 189 de grame, sub media lotului.
Prima: nu are NFC, deci nu se poate plati cu telefonul la magazin. Daca parintele plateste cu cardul, nu conteaza. A doua: unitati aduse din afara tarii, la care aplicatiile bancare nu se instaleaza corect.
Ecranul e PLS, nu AMOLED. Se citeste bine la lumina de interior, mai greu in soare puternic.
Motorola g05
- Ecran
- 6,67 inch LCD
- Greutate
- 189 g
- Baterie
- 5.200 mAh
Avantaje
- 5.200 mAh, peste media lotului
- 128 GB stocare
Dezavantaje
- Lag pe varianta cu 4 GB memorie, semnalat repetat
- Ecran LCD la 263 ppi, cea mai mica densitate din articol
- Android aproape curat, dar fara functii de accesibilitate in plus
**5.200 mAh la prima parte a gamei, cu 128 GB stocare si 189 de grame.
Rezerva repetata de mai multi cumparatori e lagul pe varianta cu 4 GB memorie, mentionat explicit la Facebook si in timpul apelurilor. Varianta asta are 4 GB. Pentru cineva care foloseste telefonul la apeluri, WhatsApp si poze, e suportabil; pentru cineva care tine zece aplicatii deschise, nu.
Gama Motorola e acoperita separat, pe toate cele patru serii, in articolul de telefoane Motorola. Densitatea ecranului e de 263 de pixeli pe inch, cea mai mica din articol. Literele mari se vad bine, textul mic e vizibil mai putin fin decat pe un AMOLED.
Motorola Moto g04
- Ecran
- 6,56 inch IPS, 90 Hz
- Greutate
- 178,8 g
- Baterie
- 5.000 mAh
Avantaje
- 178,8 grame, cel mai usor din articol
- 8 GB memorie
Dezavantaje
- Probleme de Wi-Fi si GPS, semnalate de mai multi utilizatori
- Ecran IPS, nu AMOLED
- Camera principala de 16 MP, cea mai mica din articol
Cel mai usor telefon din articol: 178,8 grame. Fata de Poco C85, care are 211, diferenta e de 32 de grame, adica aproape o sesime din greutatea aparatului. Se simte intr-o convorbire de zece minute.
Are 8 GB memorie la intrarea in gama, cel mai mult din partea ieftina a listei, si rata de improspatare de 90 Hz declarata in pagina de produs.
Rezerva care se repeta la mai multi cumparatori e fiabilitatea conexiunilor: Wi-Fi, GPS si actualizari. Pentru un telefon care sta acasa pe Wi-Fi toata ziua, merita cantarit.
Camera principala e de 16 MP, cea mai modesta din articol. La pozele facute afara, la lumina buna, diferenta nu se vede.
Poco C85
- Ecran
- 6,9 inch, 120 Hz
- Greutate
- 211 g
- Baterie
- 6.000 mAh
Avantaje
- 6,9 inch, cel mai mare ecran din tot articolul
- 6.000 mAh si 120 Hz declarate
- 810 niti in modul luminos, cel mai bine documentat ecran din articol
Dezavantaje
- 211 grame, cel mai greu din articol
- Ecran LCD IPS, nu AMOLED
Ecranul cel mai mare din articol, 6,9 inch, cu 120 Hz si 810 niti declarati in modul de luminozitate ridicata. Pentru cineva care citeste cu greu, diagonala asta chiar conteaza: la aceeasi marime de litera, incap mai multe pe ecran si nu trebuie marit fontul pana cand interfata se strica.
Pretul platit pentru ea e greutatea. 211 grame e cel mai mult din articol, cu 32 mai mult decat Moto g04. Ecranul mare si bateria de 6.000 mAh vin impreuna cu masa.
E alegerea de facut daca vederea e problema principala si telefonul sta mai mult pe masa decat in mana.
Xiaomi Redmi Note 11S
- Ecran
- 6,43 inch AMOLED
- Greutate
- 179 g
- Baterie
- 5.000 mAh
Avantaje
- AMOLED cu 409 ppi, cel mai fin ecran din articol
- 179 de grame
- Gorilla Glass 3 si 1.000 de niti la maxim
Dezavantaje
- Interlocutorii aud slab sau cu ecou, semnalat repetat
- Ecran de 6,43 inch, printre cele mai mici
Pe hartie e unul dintre cele mai bune din lista: AMOLED cu 409 pixeli pe inch, cel mai fin ecran din articol, 179 de grame si sticla Gorilla Glass 3.
Rezerva repetata de mai multi cumparatori e ca interlocutorii aud slab, cu ecou sau cu sunet infundat. Pentru un telefon cumparat unui parinte, la care apelul e functia principala, asta e reclamatia cea mai proasta posibila.
Pentru cazul din articolul asta, cifra aia nu descrie corect riscul.
Diagonala e si ea mica, 6,43 inch, cu aproape jumatate de inch sub Galaxy A17.
Xiaomi Redmi Note 8T
- Ecran
- 6,3 inch LCD
- Greutate
- 200 g
- Baterie
- 4.000 mAh
Avantaje
- Gorilla Glass 5, cea mai rezistenta sticla din articol
Dezavantaje
- 4.000 mAh, cea mai mica baterie dintre telefoanele Android din articol
- 200 de grame la doar 6,3 inch ecran
- Model vechi, fara actualizari recente
Cumparatorii lauda fluiditatea, autonomia si camera pentru categoria de pret.
Dar cifrele de pe pagina produsului spun altceva pentru cazul nostru. Are 4.000 mAh, cea mai mica baterie dintre toate telefoanele Android din articol, si 200 de grame la un ecran de doar 6,3 inch. E raportul cel mai prost din lista intre cat cantaresti in mana si cat ecran primesti.
Sticla e Gorilla Glass 5, cea mai buna din tot articolul, ceea ce conteaza daca telefonul scapa din mana des.
E un model vechi. Satisfactia mare vine in buna parte de la oameni care l-au cumparat acum cativa ani, la alt pret.
Samsung Galaxy A17
- Ecran
- 6,7 inch Super AMOLED, 90 Hz
- Greutate
- 192 g
- Baterie
- 5.000 mAh
Avantaje
- Singurul cu Super AMOLED mare, 6,7 inch
Dezavantaje
- 4 GB memorie pe varianta asta
- Probleme de semnal, semnalate de o minoritate
Telefonul care sta bine la toate trei specificatiile in loc sa exceleze la una si sa cada la alta. Super AMOLED de 6,7 inch, deci ecran mare si contrast bun, 192 de grame, deci sub Poco C85 cu aproape 20, si 5.000 mAh.
Rezerva mentionata de o minoritate e semnalul si performanta in jocuri.
Super AMOLED conteaza concret aici. Negrul e negru, contrastul e mai mare si literele se disting mai usor decat pe un LCD, la aceeasi marime de font.
Ii merita pe amandoi.
Xiaomi Redmi 13
- Ecran
- 6,79 inch, 90 Hz
- Greutate
- 205 g
- Baterie
- 5.030 mAh
Avantaje
- 6,79 inch, al doilea ecran ca marime din articol
- Vine cu husa, cablu si folie aplicata
Dezavantaje
- Lag si zone de ecran care nu raspund, semnalate de numerosi utilizatori
- 205 grame
- Doar 550 de niti, cel mai putin luminos ecran din articol
Ecran de 6,79 inch, al doilea ca marime din articol, cu 90 Hz si 5.030 mAh, la intrarea in gama. Vine cu husa, cablu si folie deja aplicata, ceea ce scuteste un drum.
Rezerva e cea care conteaza cel mai mult aici. Rezumatul magazinul o numeste apasatoare: numerosi utilizatori raporteaza lag, functionare greoaie si zone de touchscreen care nu raspund. Un ecran care nu raspunde la atingere e exact lucrul care face un om in varsta sa renunte la telefon.
Luminozitatea declarata e de 550 de niti, cea mai mica din articol. Afara, in soare, se citeste greu.
Cantareste 205 grame.
Apple iPhone XR
- Ecran
- 6,1 inch IPS
- Greutate
- 194 g
- Baterie
- 2.942 mAh
Avantaje
- iOS, cu actualizari mai lungi decat la Android ieftin
Dezavantaje
- 2.942 mAh, cea mai mica baterie din tot articolul
- 6,1 inch, cel mai mic ecran din tot articolul
Cel mai scump telefon din articol, partea de sus a gamei, si tot el are cel mai mic ecran, 6,1 inch, si cea mai mica baterie, 2.942 mAh. Sunt exact cele doua specificatii care conteaza cel mai mult pentru cazul din titlu.
Nu inseamna ca e un telefon prost. iOS primeste actualizari mai multi ani decat Androidul ieftin.
Inseamna ca e cumparat pentru altceva. Cine il ia pentru un parinte plateste cu o treapta de gama mai mult decat pe Galaxy A17 si primeste un ecran cu 0,6 inch mai mic si o baterie cu 2.058 mAh mai slaba.
Trei specificatii care nu se misca odata cu pretul
Pentru un telefon care ajunge la un parinte, trei lucruri de pe pagina produsului conteaza inaintea tuturor celorlalte: cat de mare e ecranul, cat cantareste aparatul si cat tine bateria. Restul — procesor, memorie, megapixeli — sunt secundare la felul asta de folosire. Am luat 38 de telefoane care indeplineau toate conditiile deodata: pe stoc in magazin, cu pretul verificat in septembrie, sub treapta asta si cu ecran de peste 6 inch. Apoi am comparat fiecare dintre cele trei specificatii cu pretul.
Diagonala: corelatie minus 0,17. Practic zero, si cu semnul gresit. Greutatea: plus 0,02. Zero curat. Bateria: minus 0,27. Cea mai puternica legatura dintre cele trei, si merge invers. Cu alte cuvinte, in segmentul asta pretul nu cumpara niciuna dintre cele trei, iar la baterie chiar lucreaza impotriva ta.
Medianele pe praguri spun acelasi lucru, fara statistica. Sub mijlocul gamei: 6,60 inch, 196 de grame, 5.200 mAh. Peste mijlocul gamei: 6,67 inch, 195 de grame, 5.000 mAh. Pretul se dubleaza. Ecranul creste cu 0,07 inch, greutatea scade cu un gram, iar bateria scade cu 200 mAh.
Ce primesti in plus peste treapta asta e real, dar e in alta parte: procesor mai rapid, camera mai buna, mai multe actualizari, marca mai cunoscuta. Nimic din toate astea nu se vede la un telefon folosit pentru apeluri, mesaje si poze cu nepotii. Cine cauta totusi cel mai mult pentru bani, indiferent de varsta, are articolul pe raport calitate-pret si pe cea de sub treapta asta.
Bateria: singura care merge invers
Graficul e ordonat dupa pret, de la cel mai ieftin in sus. Daca banii ar cumpara autonomie, barele ar creste pe masura ce cobori. Fac altceva. Telefonul de la prima parte a gamei are 6.000 mAh. Telefonul de partea de sus a gamei are 2.942. Intre ele, restul sar de colo-colo intre mijlocul gamei si 6.000, fara nicio legatura cu eticheta de pret.
Explicatia nu e ca producatorii scumpi sunt zgarciti. E ca bateria mare e ieftin de pus si scump de carat: costa putin in fabricatie, dar adauga grosime si greutate. Telefoanele de gama mica isi permit sa fie groase, fiindca nimeni nu le cumpara pentru cat de subtiri sunt. Cele scumpe se vand si pe design, deci taie din baterie si compenseaza cu un procesor mai eficient.
Pentru un parinte, compensarea aia nu ajunge. Un telefon care tine doua zile inseamna ca nu ramane descarcat exact cand ai nevoie sa suni.
Nu toate reclamatiile cantaresc la fel
Ce separa telefoanele din lista e ce anume reclama cumparatorii in mod repetat, fiindca nu toate reclamatiile cantaresc la fel cand telefonul e pentru un om in varsta.
La unul, reclamatia repetata e ca interlocutorii aud slab, cu ecou. La altul, ca nu are NFC. Pentru un telefon la care apelul e functia principala, al doilea e alegerea mai sigura: lipsa platii cu telefonul nu deranjeaza pe cineva care oricum plateste cu cardul, in timp ce un microfon pe care nu te aude nimeni face telefonul inutilizabil pentru ce l-ai cumparat.
Aceeasi logica se aplica peste tot in lista. POCO M3, cu cea mai mare baterie , cat se poate de ieftin, e semnalat pentru unitati care nu mai pornesc dupa luni de folosire. Redmi 13, cu al doilea ecran ca marime, e semnalat pentru zone de touchscreen care nu raspund. Amandoua sunt defecte care cer pe cineva care sa duca telefonul la service si sa il configureze din nou.
Iar Motorola g05 e semnalat pentru lag pe varianta cu 4 GB memorie, in Facebook si cand vorbeste la telefon. Asta e o reclamatie de mijloc: enervanta, dar nu blocanta.
Telefoane seniori: smartphone sau telefon cu taste mari
Inainte de orice masuratoare a specificatiilor, e o bifurcatie pe care multi o sar: telefoanele pentru seniori se impart in doua: smartphone simplu sau telefon cu butoane. Sunt doua lumi diferite, cu preturi diferite si cu riscuri diferite.
Smartphone-ul iti da WhatsApp, poze cu nepotii, harti si apeluri video. Cere insa ca persoana sa fie dispusa sa invete un ecran tactil. Toate cele zece modele din lista de mai sus sunt din categoria asta, iar pragul de intrare util e in jur de mijlocul gamei.
Telefoanele pt batrani cu butoane rezolva altceva: taste fizice pe care degetul le simte, font mare, sunet tare, si o baterie care tine zile. Am comparat separat telefoanele Nokia, unde categoria e aproape exclusiv de tipul asta, iar acolo apare si capcana de care trebuie sa te feresti: cinci din zece modele declara doar 2G, inclusiv unele vandute ca modele din 2024. Un telefon pentru batrani care nu prinde 4G poate ramane fara retea, iar un telefon simplu pentru batrani se cumpara tocmai ca sa nu dea batai de cap.
Cum alegi intre cele doua tipuri de telefoane pentru batrani: daca persoana foloseste deja un telefon cu ecran si se descurca, ramai pe smartphone si cauti ecran mare cu AMOLED. Daca a avut mereu taste si nu vrea sa schimbe, un telefon cu clapeta sau cu taste mari e alegerea onesta, nu un compromis. Ce nu se schimba intre cele doua variante sunt criteriile de mai jos. Ecranul, greutatea si bateria conteaza la fel de mult si la unul, si la celalalt.
Ce te uiti, in ordine, cand telefonul e pentru un parinte
Tipul ecranului, nu doar diagonala. AMOLED sau Super AMOLED inseamna negru adevarat si contrast mare, deci literele se disting mai usor la aceeasi marime de font. Cele sase denumiri diferite pe care le folosesc producatorii pentru acelasi tip de ecran le-am numarat in articolul despre telefoanele cu ecran AMOLED.
Greutatea, care nu apare in niciun titlu de rezultat. Intre 178,8 si 211 grame sunt 32 de grame, iar intre toate cele 38 diferenta urca la 51. Se simte la fiecare convorbire lunga si creste sansa ca telefonul sa scape din mana.
Bateria, cu regula inversa in minte. Peste 5.000 mAh e bine si se gaseste sub treapta asta. Cat tine de fapt fiecare capacitate, pe zece modele masurate, e in articolul despre telefoanele cu baterie mare. Sub la mijlocul gamei inseamna incarcare zilnica, ceea ce pentru cineva care uita sa incarce e o problema reala. Daca raspunsul e nu, treci la urmatorul telefon din lista.
Prima e un indiciu, a doua e un verdict. Pe buget, din cele zece: **sub treapta asta Motorola g05, pentru bateria de 5.200 mAh si cele 128 GB. La intrarea in gama Galaxy A17, recomandarea articolului. Peste mijlocul gamei nu apare nimic care sa fie mai potrivit pentru scopul asta, iar asta e concluzia intregii masuratori.
Cum am ales produsele din articol
Zece telefoane din oferta magazinul, alese ca sa acopere fiecare treapta de pret intre intrarea in gama si partea de sus a gamei si fiecare combinatie de ecran, greutate si baterie din segment. Toate zece au fost verificate ca fiind pe stoc in ziua in care am scris articolul, model cu model, iar preturile sunt cele de la 22 septembrie 2026.
Verificarea asta nu e formala. Din 360 de rezultate verificate in listarea de telefoane a magazinului in aceeasi zi, 135 erau epuizate, adica mai mult de unul din trei.
Calculele din grafice se fac pe un lot mai mare: 38 de telefoane care indeplineau simultan toate conditiile — pe stoc, pret verificat in septembrie 2026, sub treapta asta si ecran de peste 6 inch. Diagonala, greutatea si capacitatea bateriei vin din specificatiile „Dimensiune ecran”, „Greutate” si „Capacitate baterie” ale paginii de produs magazinul, iar corelatiile sunt calculate direct pe acele valori.
Rezervele citate sunt cele din rezumatele publicate de magazinul pe pagina fiecarui produs. Nu am testat niciun telefon. Tot ce scrie mai sus vine din specificatiile declarate in pagina produsului si de producator.
Surse
- AMOLED — ce inseamna un ecran cu pixeli care isi produc propria lumina.
- Rata de improspatare — ce se schimba intre 60 si 120 Hz.
- Codul IP de protectie — cum se citesc cifrele de dupa „IP” si ce nu acopera ele.
- Baterii litiu-ion — de ce capacitatea nu da singura autonomia.
- 5G — ce cere un telefon ca sa prinda retelele noi.
Intrebari frecvente
Ce telefon iau pentru un parinte in varsta?
Samsung Galaxy A17, la intrarea in gama. Are ecran Super AMOLED de 6,7 inch cu 90 Hz, cantareste 192 de grame, are baterie de 5.000 mAh E singurul din articol care sta bine la toate trei lucrurile care conteaza: ecran lizibil, greutate rezonabila si autonomie.
Cat trebuie sa dau pe un telefon bun pentru parinti?
Intre intrarea in gama si mijlocul gamei. Am masurat medianele a 38 de telefoane aflate pe stoc: sub treapta asta ecranul median e de 6,60 inch, bateria de 5.200 mAh si greutatea de 196 de grame; peste treapta asta sunt 6,67 inch, 5.000 mAh si 195 de grame. Diferenta de pret e dubla, diferenta reala e aproape zero.
Merita un iPhone ieftin pentru un parinte?
Datele spun ca nu. iPhone XR sta sus in gama, adica cel mai mult din articol, si are cel mai mic ecran, 6,1 inch, plus cea mai mica baterie, 2.942 mAh. Sunt exact cele doua lucruri care conteaza cel mai mult la un telefon folosit de un om in varsta.
Ce ecran e mai bun pentru cineva care nu mai vede bine?
AMOLED sau Super AMOLED, fiindca negrul e negru si contrastul e mai mare, deci literele se disting mai usor. Din cele zece comparate, doar Galaxy A17 si Redmi Note 11S au AMOLED, iar A17 il are pe cel mare, de 6,7 inch.
Conteaza greutatea telefonului?
Da, mai mult decat pare. Intre cel mai usor si cel mai greu din articol sunt 32 de grame, iar intre toate cele 38 diferenta urca la 51. Un telefon de 211 grame tinut la ureche intr-o convorbire lunga oboseste mana, iar riscul sa scape jos e mai mare.
Ce inseamna ca un telefon nu are NFC?
Ca nu poate fi folosit pentru plata cu telefonul la terminalul din magazin. Samsung Galaxy A06 din articol e semnalat repetat de cumparatori pentru asta. Daca parintele nu plateste cu telefonul, nu conteaza deloc.
Galaxy A17 sau Galaxy A06?
A17, daca treapta de gama in plus sunt disponibili. Are Super AMOLED in loc de PLS, 90 Hz declarat fata de 83. A06 ramane o optiune corecta jos in gama, iar cumparatorii il descriu explicit ca potrivit pentru copii sau seniori.
Care sunt cele mai bune telefoane pentru seniori?
Depinde daca persoana vrea ecran tactil sau taste. Dintre smartphone-urile simple, Samsung Galaxy A17 la intrarea in gama are ecran Super AMOLED de 6,7 inch, 5.000 mAh. Daca vrei telefoane cu taste mari pentru batrani, produsele de telefoane cu butoane e comparat separat, iar acolo criteriul decisiv e sa prinda 4G.
Ce telefon simplu pentru batrani sa iau?
Unul cu taste fizice, font mare si 4G declarat in pagina de produs. Atentie la retea: la telefoane cu butoane, jumatate din modele declara doar 2G, inclusiv unele vandute ca modele recente. Verifica specificatia Tehnologie din rezultat inainte de comanda.
Unele linkuri din pagina sunt linkuri de afiliere. Daca deschizi un produs si cumperi, primim un comision de la magazin, fara cost suplimentar pentru tine. Nu punem mana pe produse si nu le testam: scriem din ce declara producatorul in pagina fiecarui produs si din ce semnaleaza cumparatorii.


